Більшість ветеранів російсько-української війни — 65% — очікує від держави створення можливостей для гідного життя та розвитку, а 35% говорять про потребу в пільгах. Такими даними опитування поділився народний депутат Олексій Леонов під час круглого столу Комітету ВРУ з питань соцполітики та прав ветеранів "Доступність сервісних послуг для ветеранів та членів їхніх сімей".
Захід, трансляцію якого Рух ЧЕСНО здійснював у спецформаті #ЧЕСНОкомітети, об’єднав представників профільних міністерств, народних депутатів, громадських організацій та державних служб.
“Згідно опитування, 65% ветеранів обирають можливості, а 35% говорять про пільги. Наш ветеран новий, він сучасний, він інший”, — підкреслив Леонов.
Нардеп також зазначив, що кожна державна інституція потребує амбасадорів на різних рівнях.
Натомість директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк зазначила, що часто ветерани не хочуть до себе особливого ставлення, і надання послуг має бути якісним та повним для кожного клієнта, який може бути не лише ветераном або членом родини.
Читайте також: ЧЕСНО та Школа публічного управління УКУ відкривають новий набір на “Програму ветеранського лідерства”
“Повернення з війни — це не просто про завершення служби, це про новий шлях та етап у житті. Має бути правильне, хороше відношення до кожного нашого клієнта. Часто ветерани не хочуть окремої уваги, — наголосила вона. — Найкраща реклама для ветерана — його побратим, який отримав грант і розказав про те, як він це зробив”.
Жовтяк також розповіла про програми центру зайнятості щодо отримання грантів для бізнесу ветеранів, а також програму з підвищення кваліфікації та опанування нових професій, зокрема навчань підприємницькій діяльності. Крім того, вона звернула увагу на потребу розширення роботи фахівців із супроводу ветеранів, які можуть допомогти своїм підопічним почати нову карʼєру, завдяки співпраці з Центром зайнятості.
Під час круглого столу голова підкомітету соцзахисту прав ветеранів Анатолій Остапенко неодноразово наголошував, що напрям комунікації потребує більших зусиль, адже попри наявність низки проєктів, сервісів та послуг, потенційні отримувачі про них не знають.
“Ветеранів, їхніх членів родин та родин загиблих мільйони, а звертаються всього тисячі. Інформаційна складова дуже не допрацьовує”, — наголосив він.
Також під час обговорення особливу увагу звернули на інклюзію та безбарʼєрність. Адже відсутність необхідної інфраструктури стає перешкодою навіть для отримання необхідних послуг, особливо відсутність доступного транспорту.
“Справжня інклюзія починається з дому ветерана, як облаштований під'їзд, транспорт, робоче місце, чи чує його роботодавець, громада і суспільство. Це про середовище, де він не почувається чужим”, — зауважив Леонов.
Читайте також: Нардепи хочуть змінити систему пільгового проїзду для ветеранів
Представники громадських організацій, зокрема членів родин ветеранів, наголошували на потребі усунення дискримінації, адже наразі мало уваги приділяється членам родин Героїв Небесної сотні та загиблих захисників з 2014 року.
“Дайте нам державну підтримку заняття бізнесом. Адаптивного спорту та психологічної підтримки у родин загиблих немає. Інформаційний простір для нас закривається коли нам виділяють одноразову грошову допомогу. Коли родина адаптується вона потребує більше підтримки”, — закликала голова громадського об'єднання родин загиблих та безвісти зниклих учасників АТО та ветеранів Ірина Міхнюк.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО провів дводенне навчання "Прийняття рішень на місцевому рівні" для матерів, дружин, сестер та дітей загиблих захисників та ветеранів. Учасники навчання дізналися про особливості роботи органів місцевого самоврядування, ролі громадськості у формуванні державної політики, адвокації та комунікації, а також аналізу даних про публічні фінанси.